15. 10. 2018

Miroslav Babinčák: Od umenia pre umenie a späť

06. 10. 2018

VÝSTAVA: Vladimír Brunton: CO, KDO, KDY, KDE, JAK A PROČ

Vladimír Brunton: CO, KDO, KDY, KDE, JAK A PROČ   Vernisáž...

FEMME FATALE

SixadminPozývame Vás na vernisáž výstavy 25.6.2015  (štvrtok) o 17.00 hod

Femme Fatale

Vernisáž výstavy: 25. jún 2015 (štvrtok) o 17.00 hod.

Obraz ženy v tvorbe východoslovenských výtvarných umelcov

od roku 1900 po súčasnosť.

Téma ženy, nazeraná rôznymi spôsobmi, patrí medzi najklasickejšie výtvarné žánre. Z hľadiska výtvarných žánrov môžeme pokladať práve tému ženy a ženského sveta za jeden z najatraktívnejších pohľadov na súčasné umenie. V prijatej koncepcii, na základe ktorej je predstava výstavy vytváraná, sa kladie dôraz na vývoj témy s motívom ženy od počiatku 20. storočia.

V kontexte východoslovenského výtvarného umenia bola téma typická napríklad pre tvorbu Júliusa Jakobyho, Juraja Collinásyho, ElemíraHalásza-Hradila, Alexandra Eckerdta, Júliusa Hegyesyho, Jána Máthého, Františka Patočku, Jozefa Teodora Moussona, Edita Spannerová, Matúš Lányi, Vlastá Žáková, Lucia Dovičáková a pod.

Koncepcia výstavy chce predstaviť rôzne žánrové vnímanie témy a to vo viacerých výtvarných druhoch – maľbe, kresbe, plastike, grafike a pod. Nadčasovosť témy umožňuje naplniť aj jeden zo základných aspektov a to je reflexia témy v súčasnom výtvarnom umení a jej prepojenia so silnou košickou a východoslovenskou výtvarnou tradíciou. Výstavný súbor predpokladá výber z tvorby približne 60 autorov, tvoriacich vo vymedzenom období a v súčasnosti.

Kurátor výstavy: Mgr. Peter Markovič

Hudobný hosť: Ladislava Lilly Maníčková