Aktuality

09. 10. 2019

Koncert operných melódií Vás nadchne

Pozývame Vás na koncert operných melódií "Česká hudba v muzeu...

Čítaj viac >

07. 10. 2019

Vernisáž výstavy Eva Moflárová - Baby Icon

Neváhajte a príďte na vernisáž zaujímavej výstavy už vo štvrtok...

Čítaj viac >

06. 10. 2019

Niečo pre milovníkov divadla - DIVADLO KUNSTATELIER s predstavením INÝ MUŽ

  9., 11. a 12. októbra o 19.00 hod. k nám zavíta DIVADLO KUNSTATELIER...

Čítaj viac >

KOŠICKÉ STAROMESTSKÉ POVIEDKY

Múzeum Vojtecha Löfflera

Predaj kníh

za najvýhodnejšiu cenu (6,- €) 

Všetkým milovníkom Košíc, ich povestí, ale aj príbehov napísaných na základe skutočných historických udalostí, je určená kniha Košické staromestské poviedky. 

 

Kniha prezentuje mestskú časť prostredníctvom desiatich poviedok, ktoré dejovo siahajú od 13. do 20. storočia. Autormi sú spisovatelia z Literárnej spoločnosti Pravé orechové – Slavomír Szabó, Zuzana Kratyinová, Juraj Korpa a Silvia Bolčová. Známy popularizátor histórie Košíc Milan Kolcun k poviedkam napísal sprievodcu po historických miestach centra Košíc, kde sa jednotlivé príbehy odohrali.

Rok sme študovali rôzne archívne zdroje, konzultovali udalosti s historikmi, navštevovali aj najstaršiu generáciu Staromešťanov, aby sme zachytili a následne mohli literárne spracovať príbehy, ktoré by mali poznať nielen všetci obyvatelia Košíc. Aj my sme sa pritom dozvedeli mnoho nového,“naznačil predseda Literárnej spoločnosti Pravé orechové Slavomír Szabó.

Dočítate sa o katovi Miklušovi či Košickom zlatom poklade

Košické staromestské poviedky zahŕňajú príbehy od tatárskeho vpádu, kedy zanikli Horné Košice, cez povesti o Žobrákovom dome, zvonárovi Urbanovi, katovi Miklušovi, či o dejinných zlomoch ako sú vyhorenie Košíc v roku 1556 až po nález Košického zlatého pokladu v roku 1935, oslobodenie Košíc v januári 1945, ich okupáciu v auguste 1968, či haváriu električky č.6 v roku 1978.

Som rád, že o našej mestskej časti vznikla kniha, ktorá ponúka mnohorakosť pohľadov na tunajší život od stredoveku takmer po súčasnosť. A tiež ma teší, že príbehom okrem pohľadov do súkromného života ich hrdinov nechýba ani priblíženie rôznych zlomových momentov našej histórie,“skonštatoval starosta Ľubomír Grega.

Múzeum Vojtecha Löfflera

Späť na zoznam článkov

©2019 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET