Aktuality

23. 07. 2019

TRANS/MISIE zaplavia Košice umením šiestich krajín

Umenie všetkých druhov zaplaví v druhom septembrovom týždni...

Čítaj viac >

22. 07. 2019

Rodinné stretnutia v múzeu

  Srdečne Vás pozývame na letné výtvarné aktivity určené...

Čítaj viac >

22. 07. 2019

Letný tábor u nás je nezabudnuteľný. Tento týždeň je posledný!

POZOR, POZOR! Sme veľmi radi, že vás ponuka nášho letného...

Čítaj viac >

Prebiehajúca výstava:

SixadminDANIEL BIDELNICA– SELFIE
Výstava potrvá do 29. 5. 2016

DANIEL BIDELNICA – SELFIESixadmin

Vernisáž výstavy  4. 5. 2016 o 17.00 hod.

Kurátorka výstavy – Mgr. Bohunka Hajnalova

 

Na výstave autor prezentuje esenciu svojich snov, túžob a vízií zachytených jeho pozitívnym videním z harmonickej palety.

 

SELFIE je názov výstavy, ktorou Daniel Bidelnica tematicky reaguje na súčasný fenomén - ľudí, ktorí na seba mieria smartfónmi, tabletmi a fotoaparátmi a sami seba fotografujú s vybratým pozadím. Výsledok jeho umeleckej reakcie si môžete od 4. mája pozrieť v Múzeu Vojtecha Löfflera.

 

Daniel Bidelnica, rodák z Nitry, sa narodil v roku 1957 a svoje stredoškolské štúdium na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave zakončil v roku 1975. Neskôr pokračoval v štúdiu na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení odbor monumentálna maľba, ktorý ukončil roku 1983. Výsledkom autorovej cieľavedomej práce sú desiatky samostatných i kolektívnych výstav. Okrem Slovenska a jeho okolitých štátov vystavoval i v Brazílii, Francúzsku, Holandsku, Kanade, Mexiku, Nemecku, Portugalsku alebo Taliansku. Je členom Slovenskej výtvarnej únie a zároveň spoluzakladateľom Spoločnosti voľných výtvarných umelcov, jedného z najväčších združení v rámci SVÚ. Bol iniciátorom maliarskych sympózií v Mojmírovskom kaštieli pri Nitre a v Olšanoch (CZ) na farme Bolka Polívku.

           

Daniel Bidelnica je majstrom kontrastov. Charakterizuje ho jeho typický kolorit a skladba farebných plôch, ktoré na prvý pohľad pôsobia v kompozícii nezlučiteľne a príliš vzdialene na to, aby spolu vedeli vstúpiť do dialógu. Autor ale umne vedľa seba umiestňuje kolorované plochy, na ktoré sa určite musíme pozrieť viackrát, viacnásobne ich prejsť pohľadom a sledovať autorovu farebnú výpoveď. Daniel Bidelnica je všestranný tvorca, okrem maľby sa venuje i grafike, mozaike, airbrushu, bodypaintingu a apropriácii predmetov dennej spotreby i umeleckého charakteru, ktoré pretvára vlastným farebným ponímaním. Na košickej výstave nájdeme aj viacero nanovo farebne adaptovaných sadrových búst.

Výstava potrvá 29. 5. 2016.

Späť na zoznam článkov

©2019 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET