ŠUP Experience

02. 11. 2023

V spolupráci so Školou umeleckého priemyslu, Jakobyho 15 v Košiciach, otvorí v novembri Múzeum Vojtecha Löfflera výstavu ŠUP Experience.

Výstava predstavuje ostatných 50 rokov pedagogickej činnosti a skúseností inštitúcie košickej ŠUP-ky s dlhou, už polstoročnou snahou vychovať nové generácie výtvarníkov v širokom spektre najrôznejšej výtvarnej činnosti. ŠUP-ku možno chápať ako určitú liaheň kreatívneho potenciálu najrôznejších smerov, ktorý sa neskôr rozvíja činnosťou jej absolventov a prispieva ku rozširovaniu všeobecného umelecko-intelektuálneho niveau nielen v Košiciach či na východnom Slovensku, ale aj v širšom geografickom rozpätí. Výstava sleduje výtvarnú pedagogickú skúsenosť v jej rôznych aspektoch: ukazuje priebeh a nástroje samotnej tvorby – prípravu procesov, praktické stránky výuky, výtvarnú činnosť pedagógov školy aj bývalých študentov školy, ktorí sa následne stali tiež pedagógmi či lektormi v rôznych umeleckých a kreatívnych kultúrnych projektoch. Nakoniec ukáže samotné výsledky pedagogického výtvarného snaženia v školských dielach žiakov. Nazrieme tak aj do „umeleckej dielne“, kde sa v tajomných procesoch tvorby v miernom počiatočnom chaose, následnom hĺbaní, ale aj radosti z tvorenia rodia nové zážitky a skúsenosti z kreatívnych výtvarných úloh.

Vystavujúci autori/autorky:
Veronika Bažaliková, Peter Biľak (Holandsko), Zdenka Blonska, Tomáš Blonski (Krakow, PL), Marek Cina, Elena Čániová, Tomáš Čepek, Andrea Čepiššáková, Peter Javorík, Vladimír Jeník, Matej Kladek, Peter Maukš Voda, Tomáš Picha, Noémi Ráczová, Radoslav Repický, Richard Roháč, Erik Sikora, Viliam Slaminka, Stanislav Stankoci, Tatiana Takáčová, Vladimíra Vajsová, Andrej Haščák, Robo Kočan, Ladislav Babuščák.

Kurátorka: Zuzana Labudová
Koordinátorka projektu: Eva Čarnoká

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Sprístupnenie výstavy: 7. 11. 2023
Vernisáž výstavy sa uskutoční 14.11.2024 o 16.00