Aktuality

09. 10. 2019

Koncert operných melódií Vás nadchne

Pozývame Vás na koncert operných melódií "Česká hudba v muzeu...

Čítaj viac >

07. 10. 2019

Vernisáž výstavy Eva Moflárová - Baby Icon

Neváhajte a príďte na vernisáž zaujímavej výstavy už vo štvrtok...

Čítaj viac >

06. 10. 2019

Niečo pre milovníkov divadla - DIVADLO KUNSTATELIER s predstavením INÝ MUŽ

  9., 11. a 12. októbra o 19.00 hod. k nám zavíta DIVADLO KUNSTATELIER...

Čítaj viac >

Andrej Bán: STOPY

Sixadmin26. 01. 2017 - 19. 02. 2017

Andrej Bán (zakladateľ organizácie Človek v ohrození, fotograf a reportér časopisu .týždeň a držiteľ Krištáľového krídla v kategórii publicistika a literatúra za rok 2004) a jeho projekt STOPY / TRACES, ktorý bol nominovaný na cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2016. To bude prvá výstava roku 2017 v Múzeu Vojtecha Löfflera. Fotografická výstava autora, ktorého Marián Jaslovský označil za „povojnového“ fotografa.

 

Kurátorom výstavy je Chris Steele-Perkins (Magnum Photos). Podľa jeho názoru má byť fotožurnalizmus špecifický – teda by mal byť o konkrétnej udalosti na konkrétnom mieste, v konkrétnom čase a pre konkrétny dôvod. A hlbší kontext dodajú fotografiám slová. V tomto chápaní sú fotografie otázkami a slová odpoveďami. Andrej Bán má schopnosť klásť otázky a odpovedať na ne. To je základ novinového fotožurnalizmu – aj tie najlepšie fotografie na seba môžu prebrať novú úlohu. Úlohu klásť otázky o väčších témach ľudskej existencie.

 

SixadminTento projekt je zbierka fotografií, „lexikón rozptýlených rohov, tieňov, mreží či telesných častí, ktoré opisujú svet nepravidelnej geometrie a temnej predtuchy života na pokraji smútku zo straty a utrpenia. Je to svet síce rozštiepený, ale nezbavený nádeje, nerozbitý úplne“ (Chris Steele-Perkins, 2015).

Počas trvania výstavy bude možné zakúpiť si aj najnovšiu knihu Andreja Bána Na juh od raja / South of Eden (Slovart, 2016) v ktorej autor mapuje 25 krajín za uplynulých 25 rokov. Sú to príbehy obetí vojen, exodov, etnických či náboženských konfliktov a prírodných katastrof, zobrazené v 82 čiernobielych dokumentárnych fotografiách, pričom tieto jedinečné snímky autor dopĺňa pútavými reportážnymi textami o živote v týchto krízových oblastiach. A hoci v knihe dominujú takéto fotografie, nie je iba o hrôze, ale najmä o nádeji a schopnosti bežných ľudí prežiť a vyrovnať sa so svojím osudom.

 

Späť na zoznam článkov

©2019 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET