Aktuality

19. 10. 2017

Tvorivý ateliér

Najbližší tvorivý ateliér bude v nedeľu, 22. októbra 2017.              

Čítaj viac >

18. 10. 2017

Pozývame na výstavu:

Pozývame Vás na výstavu Júlia ZELENÁ & Lea FEKETE.

Čítaj viac >

18. 10. 2017

Pozývame na výstavu:

Pozývame Vás na výstavu Praha 8 v dielach umelcov Hamera / Jungmann...

Čítaj viac >

Výstavy a podujatia

Júlia ZELENÁ & Lea FEKETE

 

Výtvarné spojenie týchto dvoch autoriek nepredstavuje len „farebné spojenie“ Zelená – Fekete (maďarsky čierna, čierny) a prepojenie dvoch koncov republiky, ale najmä spoločné profesijné smerovanie. Júlia aj Lea sú odevné dizajnérky, ktorých tvorba sa rozšírila a posunula do rôznych oblastí výtvarného umenia.

Júlia Zelená žije v Košiciach a jej tvorba sa už od začiatku „delila“ na odevnú a výtvarnú. Zatiaľ čo odevná tvorba vychádza priamo z predstáv konkrétneho klienta, jej výtvarná tvorba je špecifická, prejav prešiel výraznou transformáciou od závesných hodvábnych textílií až po viacvrstevné veľkoplošné obrazy, kombinovanie hodvábu s akrylom či precíznu ornamentálnu kresbu. Júliinou silnou stránkou je mimoriadny cit pre farbu, pomocou ktorej vytvára vo svojich obrazoch pokoj a harmóniu.

Lea Fekete je rešpektovanou osobnosťou v oblasti odevného dizajnu, avšak najmä otvorenosť novým podnetom a snaha o sebavyjadrenie ju viedli k voľnej tvorbe. Vytvára odevné či interiérové doplnky a autorské šperky, pri ktorých využíva rôzne sochárske postupy. V textilných obrazoch ide väčšinou o väčšie formáty realizované niťou, vláknami alebo pradenom, často prepojené s modernými chladnými materiálmi. Jej diela sú dynamické a farebne expresívne. Oblasti jej tvorby sa navzájom ovplyvňujú, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj na jej odevných kolekciách.

 

Kurátorkou výstavy je PhDr. Edita Vološčuková PhD.
Výstava je realizovaná v rámci Višegrádskych dní a potrvá do 5. novembra 2017.

 


 

Praha 8 v dielach umelcov Hamera / Jungmann / Kumermann / Střížek

Výstava je ďalším pokračovaním spolupráce medzi mestskými časťami Praha 8 a Košice – Staré Mesto a nadväzuje na minuloročnú výstavu Košice – Staré Mesto vo fotografiách Alexandra Jirouška, ktorá sa uskutočnila na Libeňskem zámku.

Mestská časť Praha 8 patrí medzi tie najväčšie a zároveň najrozmanitejšie časti hlavného mesta Českej republiky. Návštevníkov prekvapí svojimi pamiatkami a kultúrou, ale najmä rôznymi životnými štýlmi obyvateľov, ktoré sa v Prahe 8 miešajú a taktiež neustálou premenou samotnej mestskej časti. Tieto miesta a život v nich sú inšpiráciou pre súčasných umelcov, ktorí tu žijú, pôsobia a zachytávajú ich neopakovateľnú atmosféru.

Fotografie Davida Kumermanna zachytávajú jedinečné genius loci Libně a mapujú skôr zastrčené a okrajové miesta, kde prežívajú svojrázne hrabalovské postavičky a krčmičky štvrtej cenovej skupiny. Autor sa v rámci tvorby venuje rozsiahlym dokumentárnym cyklom, zaujímajú ho témy so sociálnym presahom a ľudia v prirodzenom prostredí. Často sú to menej výrazné miesta, ktoré objavuje a čaká na správny moment, kedy stlačiť spúšť na fotoaparáte.

Výtvarník Oldřich Hamera vlastnými grafickými technikami aktívneho leptu a vrstveného monotypu rozvíja odkaz svojho učiteľa Vladimíra Boudníka. V dielach zachytáva to, čo ho najviac zaujíma – minerály, geológia a paleontológia. Vďaka tomuto vnoreniu sa do hlbín zeme majú jeho diela, ktorými vytvára vlastný vnútorný vesmír, charakteristickú zemitú farbu.

Letecké fotografie Prahy 8 a najmä komplex administratívnych budov River City Praha zachytil na fotografiách Aleš Jungmann. Zaujíma sa predovšetkým o dokumentárnu fotografiu a krajinu, jeho práca je známa nielen v Čechách, ale aj vo svete. Vo svojich fotografiách zachytáva moderné budovy zo skla a ocele a dokumentuje tak prácu architektov a súčasné technológie. Od roku 2014 fotí pomocou multikoptéry.

Predstaviteľ českej post-modernej maľby, Antonín Střížek, je nielen maliar, kresliar, a grafik, ale tiež pozorovateľ všedného dňa, ktorý nezameniteľným rukopisom zachytáva mestské scenérie so svojskou poetikou a nádychom nostalgie. Jednotlivé prvky v obraze sú v harmónii a aj vďaka snovej atmosfére sú obrazy upokojujúce, nostalgické a dojemné, majú atmosféru a príbeh.

 

Sixadmin

©2017 Sixadmin | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET