Aktuality

14. 07. 2021

Marek Cina - Nedeľná paletka

Vernisáž výstavy: 20. júla 2021 o 17.00 Kurátor výstavy:...

Čítaj viac >

12. 06. 2021

Absolventský koncert Eva Marenčinová

Pozývame Vás na absolventský koncert 15.6.2021 o 18.00.  Vstupné...

Čítaj viac >

DIGITÁLNA PREHLIADKA MÚZEA

Autoportrét, 1977, olej, plátno

Štefan Roskoványi (1946-2002)

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Milí priatelia umenia,

dnes si predstavíme dielo z kolekcie autoportrétov, ktoré počas života zozbieral V. Löffler. Jedná sa o Autoportrét z roku 1977 od výtvarníka bytostne spätého s mestom Košice, “kráľa košických bohémov“ – Štefana Roskoványiho.

Narodil sa v rodine inžiniera a klaviristky, avšak v detstve prišiel o oboch rodičov. Okolie chcelo aby sa vyučil za opravára chladničiek, neskôr však zmaturoval večerne na maďarskom gymnáziu. Nasledovalo obdobie striedania viacerých zamestnaní, jeho vnútro však volalo po výtvarnom umení. Päťkrát ho neprijali na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, tvrdohlavo však cítil, že jeho osudom je maľovanie. Ako povedal: „Hlásil by som sa, až kým by ma neprijali“. Na školu sa dostal na šiesty pokus ku profesorovi Jánovi Želibskému, kde sa popri krajinárstve venoval aj figurálnej kompozícii, a u Ladislava Čemického portrétnej maľbe. Nemožno nespomenúť, že práve v tomto období mu popri známej hudobníckej rodine Szabadosovcov výrazne pomohol Vojtech Löffler, ktorý mu poskytol zázemie v podobe ateliéru a bývania. Po skončení štúdií sa Roskoványi vracia do rodných Košíc, kde nastupuje ako pedagóg na Strednú školu umeleckého priemyslu. Jeho tvorba práve v tomto období prechádza vykryštalizovaním sa, kedy zároveň svoju pozornosť upriamuje na figurálnu kompozíciu a zátišie a krajinomaľba postupne ustupuje.

Z tohto obdobia je aj olejomaľba, ktorú si dnes predstavujeme. Je na ňom už viditeľny silný autorský rukopis a jedinečná farebnosť, vďaka ktorým sú diela Š. Roskoványiho rozpoznateľné na prvý pohľad. Kontrastné kombinácie farieb, v tomto období ešte tlmené tmavým pozadím, či rámovaním, neskôr rozjasnené, hlásajúce priam koloristický hedonizmus.

Najpopulárnejšími a divácky prístupnými sú jeho nezameniteľné obrazy, v ktorých spája svoj rukopis so žánrovými výjavmi z bežného mestského života. Ako málokto dokázal zaznamenať, niekedy priam až idylicky, ulice košického Starého mesta v jasných farbách s tušenými detailami, ktoré vťahujú do atmosféry Košíc. Nesmieme zabúdať na jeho intímne ladené portréty a výjavy rodinného života, ako aj dynamikou a fatalizmom sršiace dostihové námety.

Koncom života, keď sa aj s rodinou presťahoval na Zámočnícku ulicu, jeho tvorba dospela do etapy abstraktnej maľby s obrazmi Variácií.

V povedomí košickej verejnosti však zostáva ako neopakovateľný lokálpatriot, milovník farieb života, košických ulíc a ľudí v nich, obdivovateľ hudby, dušou Staromešťan a myslením kozmopolita.

Životná púť Štefana Roskoványiho sa tragicky skončila v roku 2002.

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET