Aktuality

21. 09. 2021

Pomimo - 7 hriechov

  Vernisáž: 30.9.2021   Trvanie výstavy: 1.10.- 24.10.2021 Átrium...

Čítaj viac >

12. 09. 2021

Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Pozývame Vás na nasledovné podujatia: 11.9.2021 o 15.00  Na...

Čítaj viac >

12. 09. 2021

Komorný koncert - Ensemble Ricercata

  Pozývame Vás na komorný koncert 16.9.2021 o 18.00. Podujatie...

Čítaj viac >

DIGITÁLNA PREHLIADKA MÚZEA

Autoportrét, 1961, olej, tempera, drevo

Ernest Zmeták (1919-2004)

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Milí priatelia umenia,

dnes sa pristavíme pri autoportréte maliara, grafika, tvorcu mozaík a zberateľa, “posledného klasika“ Ernesta Zmetáka.

Rodák z Nových Zámkov úspešne zložil prijímacie skúšky na pražskú Akadémiu výtvarných umení v roku 1938. Vzhľadom k turbulentnej dobe sa však do Prahy nedostal, ale odišiel na budapeštiansku Vysokú školu výtvarných umení ku profesorovi Vilmosovi Aba-Novákovi, ktorú ukončil v roku 1943 a následne sa usadil v Bratislave. V rokoch 1949 až 1952 pôsobil aj na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave ako asistent Ľudovíta Fullu, neskôr sa stáva umelcom v slobodnom povolaní.

Už od začiatku svojej tvorby Ernest Zmeták jasne formuloval svoj výtvarný program. Zmeták sa v prvej polovici 50-tych rokov 20. storočia stal prirodzenou autoritou, rešpektovanou staršou i nastupujúcou generáciou výtvarníkov, ktorí sa vzopreli doktríne socialistického realizmu. Toto postavenie si udržiaval po celý život. Jeho tvorbu do značnej miery ovplyvnil umelecký postoj profesora V. Aba-Nováka a jeho generácie tvoriacej v duchu neoklasicizmu, ale poučenej maľbou Cézanna. Tu objavujeme aj korene Zmetákovej disciplíny tvorivého procesu, pri ktorom sa držal konzekventného spôsobu skladby obrazu. Spoločný bol aj ich záujem o renesanciu, v prípade Zmetáka o umenie trecenta a quattrocenta, v ktorom objavoval výrazovú silu strohosti a úspornosti vizuálneho jazyka. Absolvoval množstvo študijných ciest do zahraničia (Paríž, Viedeň, Sovietsky Zväz), pričom jeho životnou láskou a stálou umeleckou inšpiráciou sa mu stalo Taliansko a sicílske Cefalú v ktorom vytvoril množstvo malieb, kresieb a akvarelov, ktoré zachytili atmosféru stredomorského mesta. Mesto Cefalú na jeho počesť v roku 2005 odhalilo pamätnú tabuľu. Rád však cestoval aj po Slovensku, pričom inšpiráciu nachádzal v krajine Považia (Červený kameň), Oravy (Zázrivá, Rabča), Gemera (Štítnik, Šivetice) ale aj Košíc. Mesto rád a často navštevoval a zachytával nielen (častokrát už stratenú) krásu starých uličiek, ale fascinovala ho aj krajina poznačená ľudskou činnosťou (Magnezitová baňa, Železiarne).

Popri maľbe tvorí nezastupiteľné miesto v diele E. Zmetáka aj grafika a množstvo jeho drevorezov inšpirovaných slovenskou ľudovou tvorbou. A bola to práve technika farebného drevorezu (Útek do Egypta), za ktorú získal cenu na 28. Bienále v Benátkach. Nemožno nespomenúť aj jeho vynikajúce výsledky na poli tvorby mozaiky.

Dielo v zbierke nášho múzea zapadá do série autoportrétov en face, ktoré umelec vytvoril v roku 1961. Ďalšie dve podobné diela sa nachádzajú v Slovenskej národnej galérii v Bratislave (O 2406) a v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne (O 813). Zmeták sa tu myšlienkovo a výtvarne vracia k svojej maľbe Dievča s červenými vlasmi (Galéria umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch, M 569), ktoré vzniklo o celých 20 rokov skôr. Vidíme ako sa tu napĺňa jeho jednoduché heslo: „Hľadal som len objem a tvar.“ Zároveň v tomto diele vidíme vynikajúci príklad jeho práce so svetlom, ktorá podporuje celok a tvarovosť farieb a zároveň celý obraz zjemňuje. Zmetákovo majstrovstvo spočíva práve v tomto napätí medzi pevnosťou tvarov a mäkkosťou modelácie svetlom.

Ernest Zmeták bol vášnivým zberateľom barokového umenia, ako aj slovenského a maďarského umenia 19. a 20. storočia. Svoju rozsiahlu zbierku sa (podobne ako Vojtech Löffler) rozhodol darovať verejnosti. A tak v roku 1980 vznikla Galéria umenia Nové Zámky, ktorá dnes nesie meno umelca.

 

 

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET