Aktuality

12. 05. 2021

Noc múzeí a galérií 2021

        Múzeum Vojtecha Löfflera – Mestská časť...

Čítaj viac >

12. 05. 2021

Výstava 1. ročníka výtvarnej súťaže ceny Vojtecha Löfflera

  Múzeum Vojtecha Löfflera – Mestská časť Košice - Staré...

Čítaj viac >

DVOJVÝSTAVA: Vtedy na Východe, vtedy na Západe, Samizdat v boji za slobodu, Plagáty z novembra 1989

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Sprístupnenie výstavy: 14. 11. 2019 

Netradičným a emotívnym doplnením výstavy Žiara zhasnutého neónu, ktorá je pripomienkou výstavných aktivít košickej nezávislej scény spred tridsiatich rokov, je i prezentácia pod názvom Vtedy na Východe, vtedy na Západe spojená s výstavou samizdatov, plagátov a fotografií.

 

Ústav pamäti národa v spolupráci s Občianskou iniciatívou NOVEMBER 1989, Múzeom Vojtecha Löfflera a Kinom Lumiére pripravil tematickú výstavu venovanú pádu komunistického režimu v roku 1989 nazvanú Vtedy na Východe, vtedy na Západe. Výstava sa zameriava na porovnanie situácie v novembri a decembri 1989 v dvoch najväčších slovenských mestách: v Bratislave a v Košiciach. Kľúčové udalosti približuje na doteraz zväčša nepublikovaných fotografiách košických aj bratislavských fotografov.

 

Súčasťou je v spolupráci s OZ SAMIZDAT.SK, Pavlom Hritzom a Zoltánom Balassom i výstava fotografií, plagátov a samizdatov v átriu múzea s názvom SAMIZDAT V BOJI ZA SLOBODU, PLAGÁTY Z NOVEMBRA 1989, ktorá návštevníka pomyselne prenesie priamo do centra revolučných dní spred tridsiatich rokov.

 

Na výstave nájdete 17 panelov približujúcich „svet“ samizdatov, ako i spomienky tých, čo ich vydávali či distribuovali. Dozviete sa viac o ich vzniku, osobnej distribúcii, rodinných, vysokoškolských či celoslovenských sieťach ako aj o rehoľnej distribúcii.

 

Revolučnú atmosféru zase skvelo približujú originály plagátov zapožičaných od Z. Balassa, ktoré v novembri 1989 viseli na slovenských uliciach. Heslá ako „Píšte všetci modrým perom dnes už neplatí“ či „Kto sa bojí opozície, ten sa bojí o pozície“ napísané na provizórnych plagátoch v chvate vtedajšieho revolučného nadšenia skvelo navodzujú vtedajšiu atmosféru.

 

Výstava potrvá do 15. decembra 2019.

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET