Aktuality

15. 01. 2022

MIXER

Pozývame Vás na osviežujúcu výstavu prác žiakov odborov Propagačná...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Marián Straka - ČIERNE NA BIELOM

Autor sa venuje soche, objektu, inštalácii a v poslednom období...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Jozej J. Amrich/Martin Zbojan OD A PO Z

Prezentácia dvoch podôb súčasného maliarstva - v kodifikácii...

Čítaj viac >

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA

TVORIVÁ ÚLOHA č. 1 - Maľujeme ako Július Jakoby

 

Prvá tvorivá úloha vám priblíži známeho košického výtvarníka, ktorého meno istotne dobre poznáte, Júliusa Jakobyho. Narodil sa v roku 1903 v Košiciach, kde žil a tvoril celý život. Július Jakoby patril ku predstaviteľom tzv. košickej moderny. Ak si o košickej moderne ešte nič nepočul/nepočula, zjednodušene povedané, ide o okruh umelcov, ktorí žili alebo pôsobili v Košiciach a vo svojej tvorbe sa venovali témam mesta, mestského človeka ale aj okolitej prírody. Ich tvorba bola charakteristická otvorenosťou, moderným výtvarným prejavom a jedinečnou výpoveďou.

 

Július Jakoby si zvolil dráhu osamelého umelca. Ak si jeho obrazy pozorne poprezeráš, môžeš si všimnúť jeho originálny rukopis, ale aj to ako rád maľoval zjednodušene, groteskne až karikatúrne s prvkami búrlivej expesivity. Jeho obrazy hovoria o človeku a živote, ktorý je krásny, občas ťažký, tragický ale aj komický. Možno sa ti zdá, že jeho obrazy vyzerajú ako skica, že nie sú dokončené. Pravda je taká, že v skutočnosti sa Július snažil zachytiť atmosféru a vôbec nekládol dôraz na detail.

 

Tvorivá úloha:
Poprezeraj si fotografiu obrazu Júliusa Jakobyho. Napadlo ťa ako by sa mohol volať? Skús pomenovať čo vidíš na obrázku. Koľko je na obraze postáv a zvierat? Čo sa tam deje? Čo podľa teba zaujalo maliara natoľko, že sa rozhodol tento obraz namaľovať? Nahlas opíš svoje dojmy z tohoto diela. Teraz si vezmi pastelky alebo vodovky a ideme tvoriť! Ak máš doma tlačiareň, môžeš si obrázok vytlačiť, pospájať bodky a vymaľovať ho. Ak tlačiareň nemáš, verím, že to zvládneš aj bez tejto pomoci. Obrázok si voľne prekresli ceruzkou a potom skús čo najviac napodobniť rukopis autora. Snaž sa maľovať odvážne a rýchlo. Príliš nepremýšľaj, uvolni sa. Nech je maľba svieža. Kľudne môžeš namiesto psíka nakresliť iné zvieratko, ktoré sa ti páči.

 

Múzeum Vojtecha Löfflera Múzeum Vojtecha Löfflera

obr. Žena so žltým psíkom – Július Jakoby, 1961 – 1965, figurálna kompozícia, SNG, olej na plátne, webumenia.sk

Späť na zoznam článkov

©2022 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET