Aktuality

21. 09. 2021

Pomimo - 7 hriechov

  Vernisáž: 30.9.2021   Trvanie výstavy: 1.10.- 24.10.2021 Átrium...

Čítaj viac >

12. 09. 2021

Dni európskeho kultúrneho dedičstva

Pozývame Vás na nasledovné podujatia: 11.9.2021 o 15.00  Na...

Čítaj viac >

12. 09. 2021

Komorný koncert - Ensemble Ricercata

  Pozývame Vás na komorný koncert 16.9.2021 o 18.00. Podujatie...

Čítaj viac >

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA

Tvorivá úloha č. 7 - Pred Veľkou nocou

 

Milé deti a kreatívni dospelí! Atmosféru prebúdzajúcej sa prírody, spoločenských udalostí či tradičné prežívanie Veľkej noci zachytili vo svojich dielach mnohí výtvarníci. My sme pre dnešnú tvorivú úlohu vybrali známeho slovenského maliara Martina Benku a jeho kresbu z roku 1950 s názvom Pred Veľkou nocou. Na tomto obraze si môžete všimnúť, ako sa neznáma dievčina pripravuje na kúpačov, maľuje veľkonočné vajíčka - symbol zrodenia, plodnosti a nesmrteľnosti. Kresba Martina Benku je namaľovaná tušom na hnedý papier a autor ju ozvláštnil jednofarebným pozadím bez ďalších predmetov a figúr.

 

Ste zvedaví, ako tento umelec žil a tvoril?
Martin Benka sa narodil pred 132 rokmi v dnešnom Kostolišti pri Malackách. Bol najmladší z piatich súrodencov. Svoje maliarske vzdelanie získal na súkromnej maliarskej krajinkárskej škole Aloiza Kalvodu v Prahe. Za svoj život aktívne vystavoval doma aj vo svete, vyučoval na vysokej škole, založil Spolok slovenských umelcov v Martine, získal mnohé ocenenia a ako prvý slovenský výtvarník získal titul Národného umelca.

 

Martin Benka sa venoval maľbe, kresbe, úžitkovej grafike a ilustrácií. Ak ste už videli Benkové obrazy iste viete, že sú známe predovšetkým témou krajiny a človeka. Zobrazoval monumentálne prírodné scenérie, vysoké oblaky, široké obzory, roviny či polia a príbehy ľudí žijúcich v súhre s krajinou. V rámci dnešnej tvorivej úlohy si môžete vyskúšať kresbu figúry podľa predlohy Martina Benku. Môžete sa držať ľudového motívu a nášho návodu alebo trochu experimentovať a na miesto dievčiny nakresliť samých seba, ako maľujete veľkonočné vajíčka, pletiete korbáče, viažete stužky či pečiete koláče. Sme veľmi zvedaví na vaše práce, ktoré nám môžete poslať mailom na mvlpedagog@gmail.com.

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

 

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET