Aktuality

15. 01. 2022

MIXER

Pozývame Vás na osviežujúcu výstavu prác žiakov odborov Propagačná...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Marián Straka - ČIERNE NA BIELOM

Autor sa venuje soche, objektu, inštalácii a v poslednom období...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Jozej J. Amrich/Martin Zbojan OD A PO Z

Prezentácia dvoch podôb súčasného maliarstva - v kodifikácii...

Čítaj viac >

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR – U VÁS DOMA 

Tvorivá úloha č. 8 - Kompozícia z VSŽ I. od Jozefa Kornúcika

Milé deti, dnes sme si pre vás pripravili omaľovánku inšpirovanú dielom Kompozícia z VSŽ I. od Jozefa Kornúcika, ktorého výstavu ste mohli vidieť v našom múzeu minulý rok v mesiacoch júl - september.
Jozef Kornúcik bol maliar, ktorého život a tvorba zostáva dodnes zahalená tajomstvom, povesťami ale aj zjavnou autentickosťou.

 

Pýtate sa prečo tajomstvom? Písal sa január 1976, keď Jozef Kornúcik nechal svojej manželke odkaz, že ide na stretnutie a vráti sa o pol druhej. Nikdy sa však nevrátil, a okolo záhadného zmiznutia tohto talentovaného umelca vzniklo mnoho úvah a špekulácií. ,,Nešťastný, záhadou opradený osud zmiznutého košického maliara vytvoril jednu z najpôsobivejších legiend slovenského výtvarného umenia.“ napísal kurátor výstavy Peter Markovič.

 

Jozef Kornúcik študoval monumentálnu maľbu v Bratislave a po štúdiách sa vrátil do Košíc. Zaujímavý je štart jeho umeleckej kariéry, pretože už ako mladému výtvarníkovi sa mu podarilo vystavovať na Bienále výtvarného umenia v Benátkach. Vývoj a napredovanie tohto umelca bol skutočne rýchly a nevšedný.

 

Kornúcikove diela sú ohromujúce, obdivuhodné a neopakovateľné. Kmitajú medzi kubizmom (výtvarný smer, ktorý zobrazuje predmet z viacerých uhlov naraz) a expresionizmom (expresionisti sa svojimi dielami snažili vyjadriť výraz – vlastné prežívanie, diela boli obrazom ich duše). V prvom období niesli Kornúcikove diela zreteľné znaky Picassovho vplyvu, ale všimnúť si môžete aj príklon ku folklórnej tématike. Opakovane zobrazoval motívy nevesty, ženy, matky. Jozef Kornúcik pôsobil na výtvarnej scéne sotva dvanásť rokov, no stihol sa stať významnou osobnosťou umenia 60- tych rokov 20. storočia.

 

Tip na omaľovánku: Stiahnite a vytlačte si predkreslený vzor obrazu. (ak nemáte tlačiareň, obrázok si voľne prekreslite). Pred tým, než začnete maľovať, prezrite si výstavu Jozefa Kornúcika na našej stránke https://www.lofflermuzeum.sk/…/vernisaz-vystavy-jozef-kornu… a skúste odpovedať na tieto otázky:

Používal Jozef Kornúcik pri maľovaní tlmené alebo žiarivé farby? Ako ich kombinoval? Ktorá farba sa opakuje najčastejšie? A čo symbolizuje? Aké sú vaše obľúbené farby? Skúste ich použiť pri maľovaní, prenesiete tak umelcov obraz do novej farebnej nálady. 

 

Tešíme sa na výsledky vašej práce, ktoré nám môžete poslať mailom na adresu mvlpedagog@gmail.com.

 

obr. Jozef Kornúcik, Kompozícia z VSŽ I., 1960-1970, SNG., zdroj webumenia.sk

 

 

Múzeum Vojtecha Löfflera Múzeum Vojtecha Löfflera

 

 

Späť na zoznam článkov

©2022 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET