Aktuality

14. 07. 2021

Marek Cina - Nedeľná paletka

Vernisáž výstavy: 20. júla 2021 o 17.00 Kurátor výstavy:...

Čítaj viac >

12. 06. 2021

Absolventský koncert Eva Marenčinová

Pozývame Vás na absolventský koncert 15.6.2021 o 18.00.  Vstupné...

Čítaj viac >

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR U VÁS DOMA

Tvorivá úloha č. 9 - Inšpirovaná dielom Joana Miróa, Ciphers and Constellastions in Love with a Woman

Milé deti a kreatívni dospelí, dnes sme si pre vás pripravili úlohu inšpirovanú dielom španielskeho výtvarníka Joana Miróa, Ciphers and Constellastions in Love with a Woman z roku 1941.

Maliar, sochár a keramik Joan Miró sa narodil v roku 1893 v Barcelone v rodine zručných remeselníkov. Vo svojej tvorbe využíval nový druh umenia, zobrazoval predmety a tvary zo svojej vlastnej predstavivosti. Miró prudko nanášal a roztieral farby po plátne a následne maľoval premyslené línie a tvary, ktoré vopred vypracoval vo svojich prípravných štúdiách. Pri vytváraní obrazov a kompozícií pracoval s automatickou kresbou a vlastnými predstavami, ktoré boli nevyčerpateľným zdrojom novotvarov a detailov.

 

V roku 1918 usporiadal svoju prvú samostatnú výstavu, ktorou vzbudil záujem neobyčajným usporiadaním farieb a originalitou svojho štýlu. Výstava však nebola natoľko úspešná ako očakával, zaujala len malý okruh ľudí, väčšina návštevníkov nebola schopná pochopiť jeho talent. Ani jeho druhá výstava v Paríži nebola úspešnejšia. Umelec sa tak potýkal s ťažkosťami, jeho obrazy sa nepredávali, trpel neúspechom, nedostatkom peňazí a hladom.

 

Ku zlomu v jeho chudobe došlo až keď mal Joan Miró 30 rokov, jeho diela sa stali slávnejšími. Začal predávať svoje obrazy a objavil sa dokonca na zozname Galéria Surrealisti, ocitol sa tak medzi menami ako Yves Tanguy, Giorgio de Chirico, Man Ray, Rose Selavy (Marcel Duchamp), Francis Picabia, Pablo Picasso a Max Ernst.

 

V jeho tvorbe je obzvlášť zaujímavé obdobie tzv. snových malieb, kedy prepisoval svoje sny z pamäti. Vytváral tak nový štýl abstrakcie, jeho maľby boli plné mystéria, napätia, stretnutia rozličných foriem či absurdných stretnutí. Joan Miró bol jedným z najväčších surrealistov, aj keď sa tomuto označeniu bránil a odmietol podpísať surrealistický manifest v snahe zachovať si úplnú a dokonalú nezávislosť.

 

Dúfame, že aj prostredníctvom tejto kreatívnej úlohy si tohto výnimočného umelca obľúbite, lepšie spoznáte jeho štýl a možno vás aj inšpiruje a rozšíri rámec vášho výtvarného premýšľania. Budeme radi, ak nám vysledky vašej práce pošlete mailom na mvlpedagog@gmail.com.

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET