Aktuality

15. 01. 2022

MIXER

Pozývame Vás na osviežujúcu výstavu prác žiakov odborov Propagačná...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Marián Straka - ČIERNE NA BIELOM

Autor sa venuje soche, objektu, inštalácii a v poslednom období...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Jozej J. Amrich/Martin Zbojan OD A PO Z

Prezentácia dvoch podôb súčasného maliarstva - v kodifikácii...

Čítaj viac >

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA 

Tvorivá úloha č. 10 - Oblé línie

Milé deti a kreatívni dospelí, dnes sme si pre vás pripravili výtvarnú úlohu zameranú na precvičovanie oblých línií. Táto úloha je veľmi jednoduchá, vhodná aj pre menšie deti, ktoré majú trpezlivosť a zmysel pre detailnú prácu.

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako vzniká línia? Nad touto otázkou sa zamyslel aj maliar Vasilij Kandinskij, ktorý sa vo svojej publikácií Bod, línia, plocha venuje analýze týchto elementov. Línia je jeho slovami: ,,Stopa, ktorú po sebe zanechal posúvajúci sa bod." Líniu môžeme teda považovať za produkt bodu, ktorý mení svoju statickosť a dynamickosť.

 

Predstavte si, že nakreslíte bod a chcete ho dať do pohybu. Ak chceme bod rozhýbať, musíme na neho pôsobiť vonkajšími silami. Ak bod tlačíme dopredu, hovoríme o priamke, avšak v momente keď ho chceme ohnúť doprava alebo doľava musíme na neho pôsobiť z dvoch strán. Tým nám vzniknú ohnuté alebo vlnité línie. Každá línia má svoj smer. A to buď vertikálny (kolmý), horizontálny (vodorovný), alebo diagonálny (priečny).

 

Každý smer má inú náladu, inak pôsobí na diváka a tento jav si môžete overiť jednoduchým cvičením. Potrebujete na to 3 papiere a ceruzku. Na každý nakreslite línie, ktoré smerujú horizontálne, vertikálne a diagonálne. Teraz môžete porovnať ako na vás jednotlivé línie pôsobia.
Horizontálne línie sú podľa Kandinského nosné, studené, rozširujúce zatiaľ čo vertikálne línie sú presným opakom, znázorňujú pohyb, teplotu a výšku. Diagonálne línie sú niekde v strede, majú vyváženú teplotu aj studenosť. Pozorujete to aj na svojich líniách alebo tam vidíte ešte čosi viac?

 

V našej tvorivej úlohe si môžete precvičiť kreslenie ohnutých línií na jednoduchom obrázku krajiny. Budeme radi, ak sa nám výsledkom svojej práce pochválite. Fotografie môžete posielať na náš mail mvlpedagog@gmail.com.

 

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Späť na zoznam článkov

©2022 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET