Aktuality

14. 07. 2021

Marek Cina - Nedeľná paletka

Vernisáž výstavy: 20. júla 2021 o 17.00 Kurátor výstavy:...

Čítaj viac >

12. 06. 2021

Absolventský koncert Eva Marenčinová

Pozývame Vás na absolventský koncert 15.6.2021 o 18.00.  Vstupné...

Čítaj viac >

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA

Tvorivá úloha č. 11 - Inšpirovaná ilustráciou Šuhaj na tátošovi od Ľudovíta Fullu

Milé deti a kreatívni dospelí,

 

dnešná tvorivá úloha sa ponesie v duchu fantázie a rozprávok. Dnes sme si pre vás pripravili omaľovanku podľa ilustrácie Šuhaj na tátošovi od významného slovenského výtvarníka Ľudovíta Fullu.


Ľudovít Fulla (1902 – 1980) bol slovenský maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a výtvarný pedagóg. Patril ku významným predstaviteľom slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Medzi základné princípy jeho tvorby patrí abstrahovanie (zjednodušovanie tvarov), fantázia v komponovaní a dôraz na farebnosť. V jeho tvorbe cítiť vplyv kubizmu a konštruktivizmu ale aj jazyk slovenského folklóru či detský výtvarný prejav.
Začiatkom 50–tych rokov sa Fulla sústredil na ilustráciu detských kníh a do povedomia sa zapísal výtvarným spracovaním ľudových rozprávok Pavla Dobšinského.

 

Určte ste si všimli, že omaľovanka, ktorú sme pre vás pripravili nie je úplná. Celkom jej chýba pozadie. Budeme radi, ak pri maľovaní tohto obrázku zapojíte do tvorby svoju fantáziu a pozadie vymaľujete podľa svojich predstáv. Skúste odpozorovať rukopis maliara a pomocou akvarelových farieb a tušu sa vám istotne podarí vytvoriť váš originálny obrázok. Ak budete mať chuť, môžete vymyslieť celkom nový príbeh a pár vetami opísať čo sa na vašom obrázku deje. Zaujíma nás kam letí šuhaj? Letí ponad mesto, les alebo sa vydal na cestu nekonečným vesmírom? Je to kladná alebo záporná postava a čo ho čaká a neminie?
Ak vás tvorba Ľudovíta Fullu zaujala, viac dostupných obrazov a ilustrácií nájdete na webstránke webumenia.sk. Tešíme sa na výsledky vašej práce, ktoré nám môžete posielať mailom na adresu mvlpedagog@gmail.com

 

obr. Ľudovít Fulla, Šuhaj na tátošovi, 1954, SNG, zdroj: webumenia.sk

 

Múzeum Vojtecha Löfflera Múzeum Vojtecha Löfflera

 

 

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET