Aktuality

15. 01. 2022

MIXER

Pozývame Vás na osviežujúcu výstavu prác žiakov odborov Propagačná...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Marián Straka - ČIERNE NA BIELOM

Autor sa venuje soche, objektu, inštalácii a v poslednom období...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Jozej J. Amrich/Martin Zbojan OD A PO Z

Prezentácia dvoch podôb súčasného maliarstva - v kodifikácii...

Čítaj viac >

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR - U VÁS DOMA

LÖFFLEROV TVORIVÝ ATELIÉR – U VÁS DOMA 

Tvorivá úloha č. 12 - Harmónia v červenej, Henri Matisse

Milé deti a kreatívni dospelí, dnes sme si pre Vás pripravili tvorivú úlohu podľa predlohy obrazu Harmónia v červenej, ktorý v roku 1908 namaľoval významný francúzsky maliar, grafik a sochár Henri Matisse.

 

Henri Matisse sa v začiatkoch svojej tvorby prikláňal k impresionistickej maľbe. Časom však dospel ku osobitému štýlu založenom na čistých farbách. A práve farby ako červená, zelená a modrá sa stali jeho hlavným výrazovým prostriedkom. Medzi jeho najznámejšie obrazy patrí napr. Tanec (1909-1910), Červená harmónia (1908), Zlaté rybky (1911), Sediaca žena s gitarou (1939) a Červený ateliér (1948).

 

Pre Henriho Matisse bola hlavným aspektom umenia krása a harmónia. Obraz vnímal ako samostatný organizmus. Nesnažil sa reprodukovať prírodu ale zobraziť ju novým výtvarným usporiadaním. Citlivým kladením najjemnejších odtieňov vedľa seba alebo komplementárnymi kontrastami dosiahol Matisse vo svojich dielach efekt svietivosti. Obraz tak žiaril zvonka i zvnútra.
Matisse používal farby podľa svojho cítenia, nezávisle na skutočnej farbe zobrazených predmetov. Jeho zámerom bolo maľovať uvoľnene, tak ako v detstve a snažil sa zobraziť vnútornú harmóniu obrazu.

 

Možno ste netušili, že Henri Matisse vo svojej mladosti nejavil o umenie takmer žiadny záujem. Vyštudoval za úradníka no aj napriek týmto okolnostiam sa mu nakoniec v priebehu života podarilo nájsť vášeň pre výtvarne umenie. V roku 1905 sa stal spolu so svojím spolupútnikom André Derainom, vodcom nového smeru vo výtvarnom umení – Fauvizmu.

Počuli ste už o tomto výtvarnom smere? Fauvizmus (z fr. fauve - dravec, šelma) je smer výtvarného umenia 20. storočia, ktorý vznikol vo Francúzsku takpovediac na zvyškoch impresionizmu. Vedúcimi osobnosťami boli už spomínaní umelci Henri Matisse a André Derain. Neskôr z fauvizmu vyrástol kubizmus a expresionizmus.

 

Tušíte čím sa tento výtvarný smer vyznačoval? Fauvizmus nevytváral žiadny program, jeho základ tvorili krikľavé farby, ktoré pôsobili ako farebná explózia. Čisté farby maliari nanášali na veľké plochy bez modelácie a tieňa. Tvar a priestor tak vznikal jasnými a farebnými škvrnami. Vo fauvistických obrazoch často vidíme kontúru (obrysovú linku) ktorá bola reakciou na rozplývavé farby impresionizmu. Fauvizmus zavrhol staré tradičné formy a techniky. Zdôrazňoval citlivosť v umení a propagoval ,,dravé“ experimentovanie.

Vyskúšajte si snami ako maľovali fauvisti. V dnešnej tvorivej úlohe inšpirovanej obrazom Henriho Matisse môžete použiť práve jeho obľúbené farby červenú, modrú a zelenú, vyskúšate do obrazu vniesť prvky dekoratívnosti, ale aj maľbu na farebný podklad. Budeme radi, ak sa nám výsledkom svojej práce pochválite mailom na adresu mvlpedagog@gmail.com.

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

Múzeum Vojtecha Löfflera

Späť na zoznam článkov

©2022 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET