Aktuality

14. 07. 2021

Marek Cina - Nedeľná paletka

Vernisáž výstavy: 20. júla 2021 o 17.00 Kurátor výstavy:...

Čítaj viac >

12. 06. 2021

Absolventský koncert Eva Marenčinová

Pozývame Vás na absolventský koncert 15.6.2021 o 18.00.  Vstupné...

Čítaj viac >

TRANS/MISIE zaplavia Košice umením šiestich krajín

Múzeum Vojtecha Löfflera

Umenie všetkých druhov zaplaví v druhom septembrovom týždni Košice na druhom ročníku Medzinárodného festivalu umenia TRANS/MISIE, ktorý je spoločným projektom divadiel zo  šiestich krajín - Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Litva, Ukrajina. Organizátorom festivalu je Štátne divadlo Košice s podporou Ministerstva kultúry SR. Hlavnou témou festivalu bude v tomto roku 30. výročie udalostí z roku 1989.

 

Program festivalu naberá v týchto dňoch konečnú podobu.

Aktuálne informácie začne prinášať aj webová stránka festivalu trans-misie.sk a záujemcovia ich nájdu aj na FB profile festivalu.

Múzeum Vojtecha Löfflera

Viac informácií o festivale TRANS/MISIE - Klik

Projekt Medzinárodného festivalu umení TRANS/MISIE sa zrodil v polovici júna 2017 v poľskom mestečku Lancut neďaleko Rzeszowa, kde zástupcovia divadiel zo šiestich krajín – Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Litva, Ukrajina – podpísali memorandum o jeho vzniku. Signatármi memoranda boli riaditelia Teatru im. Wandy Siemaszkowej z poľského Rzeszowa, Štátneho divadla Košice, divadla Csokonai Nemzeti Szinház z maďarského Debrecína, Národného divadla moravskosliezskeho z českej Ostravy, Národného akademického ukrajinského činoherného divadla M. Zaňkoveckej z Ľvova. Divadlo z litovského Panevėžysu medzi signatármi memoranda neskôr nahradil Palác kultúry v litovskom meste Trakai.

 

Partnerov projektu spája prihraničná poloha, ktorá praje vzájomnému prenikaniu kultúr. Z toho vyplýva iný ako centristický pohľad na skutočnosť. Jeho základom je regionálna komunita a jedinečná identita pohraničia. Základným cieľom festivalu, ktorý sa každoročne bude uskutočňovať v inom meste a v inom štáte, je vybudovanie spoločného priestoru, v ktorom budú zdieľané nápady a hodnoty, inšpirácia a motivácia a bude sa v ňom posúvať umelecké dianie. Hlavným programovým zameraním TRANS/MISIÍ je interdisciplinárnosť v oblasti umenia (divadlo, opera, hudba, film, výtvarné umenie, fotografia, performance, nové médiá a pod.). Aj preto názov TRANS/MISIE. TRANS znamená cez a za a reprezentuje prekonávanie hraníc a aj hľadanie nových výrazových prostriedkov a prekračovanie ohraničení. MISIE odkazujú na úlohu umenia v každodennom živote komunít, nielen lokálnych, ale aj globálnych. Festival zároveň každoročne ponúkne inú základnú tému spojenú s históriou.

 

Premiérový ročník TRANS/MISIÍ sa uskutočnil na prelome augusta a septembra 2018 v poľskom Rzeszowe a jeho organizátorom bol Teatr im. W. Siemaszkowej. Titul festivalu znel – „1918. Koniec a začiatok.“ a súvisel so stým výročím udalostí, ktoré mali obrovský význam pre strednú a východnú Európu a priniesli nové usporiadanie a vznik nových nezávislých štátov.

 

Hlavným titulom 2. ročníka festivalu v Košiciach je 30. výročie udalostí z roku 1989. Podujatia festivalu sa nebudú venovať len pádu komunizmu a pripomenutiu si tohto výročia. Budú sa zamýšľať aj nad vzťahom demokracia verzus diktatúra, nad pádom akejkoľvek garnitúry a momentom zmeny, ktorý takýto pád prináša, a nad tým, ako sa s takým momentom spoločnosť vyrovnáva. Tak ako pri premiérovom ročníku aj v Košiciach budú jednotlivé dni, od nedele 8. septembra do soboty 14. septembra venované vždy inému štátu a ich program pripravia partnerské zahraničné divadlá spolu so svojimi partnermi. Prvý a posledný deň festivalu budú slovenské. Na ich programe sa bude podieľať nielen Štátne divadlo Košice, ale aj ďalšie domáce kultúrne inštitúcie.

 

TRANS/MISIE zaplavia Košice umením nielen na oboch scénach Štátneho divadla Košice, ale aj v priestoroch domácich partnerov festivalu – v Dome umenia, ktorý je sídlom Štátnej filharmónie Košice, v Kasárňach/Kulturparku, v Tabačke Kulturfabrik, vo Východoslovenskom múzeu, vo Východoslovenskej galérii, v Múzeu Vojtecha Löfflera, či v Bábkovom divadle v Košiciach. Okrem hlavného programu pripravujú organizátori aj bohatý off program, ktorý bude zahŕňať napríklad aj festivalové mestečko za Historickou budovou ŠDKE.   

 

Zdroj: https://www.sdke.sk/sk/divadlo/transmisie-zaplavia-kosice-umenim-siestich-krajin

TLAČOVÁ SPRÁVA 01

TLAČOVÁ SPRÁVA 02

 

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET