Aktuality

15. 01. 2022

MIXER

Pozývame Vás na osviežujúcu výstavu prác žiakov odborov Propagačná...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Marián Straka - ČIERNE NA BIELOM

Autor sa venuje soche, objektu, inštalácii a v poslednom období...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Jozej J. Amrich/Martin Zbojan OD A PO Z

Prezentácia dvoch podôb súčasného maliarstva - v kodifikácii...

Čítaj viac >

Tvorivá úloha č. 15 - Marilyn Monroe - Andy Warhol

 

Milé deti a dospelí, dnes sme si pre Vás pripravili úlohu inšpirovanú Pop artom.
 
Tento dominantný umelecký smer 50. - 60. rokov minulého storočia reagoval na masmediálny boom, spojený so vtedajšou záplavou reklamy. Diela pop-artistov zámerne pracujú s prvkami reklamy, či dokonca s jej úplným privlastnením. Mohlo by Vás zaujať, že spôsob vzniku diela takýmto privlastňovaním odborne nazývame "apropriácia". 
 
Niektorí z Vás asi tušia, že meno celosvetovo najznámejšieho pop-artového umelca sa spája so Slovenskom. Áno, rodičia Andyho Warhola boli rusínski prisťahovalci v USA pochádzajúci z dediny Miková pri Medzilaborciach. On žil a svoje diela tvoril v USA.
 
Práve jeho dielo sme si pre Vás do dnešnej úlohy nachystali. Konkrétne, portrét známej hereckej ikony Marilyn Monroe. Zaujímavým tipom pre Vás môže byť, že v meste Medzilaborce, vzniklo v roku 1991 Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. 
 
Pred tým ako začnete maľovať, prezrite si umelcove diela, možno aj skrz kľúčové slová vo vyhľadávači a skúste sa inšpirovať farebnosťou. Opäť sme si pre Vás pripravili jednoduchý návod ako postupovať.
 
 
 
 
Múzeum Vojtecha Löfflera
 
1. Motív si prekreslíme na papier. Volíme akvarelový papier, keďže obrázok budeme vyfarbovať anilínovými farbami a chceme sa vyhnúť neželanému žmoleniu papiera. K prekresleniu môžeme použiť pauzovací alebo transferový (indigo) papier.
 
 
 
 
Múzeum Vojtecha Löfflera
2. Papier si následne nalepíme na podložku, klasickou navlhčovacou papierovou páskou. Tá zabezpečí, že výkres ostane nezvlnený ani po premočení, za predpokladu, že výkres necháme pred odstránením pásky úplne uschnúť.
 
 
 
 
Múzeum Vojtecha Löfflera
3. Až máme motív prekreslený, začneme vyfarbovať siluetu (v našom prípade čiernu). Používame akrylové farby, ktoré po uschnutí nereagujú s vodou, pretože v ďalšom kroku budeme obrázok vyfarbovať anilínovými farbami. Použiť môžeme aj akrylové fixy, ktoré poskytujú jednoduchšiu manipuláciu než klasický štetec.
 
 
 
 
Múzeum Vojtecha Löfflera
4. Po dôslednom preschnutí vymaľovanej siluety môžeme začať vyfarbovať okolité plochy anilínovými farbami. Anilínové farby sú na rozdiel od klasických vodoviek omnoho sýtejšie a pre našu úlohu sú teda vhodnejšou voľbou. Volíme plochý štetec s jemným syntetickým vlasom. Dbáme pri tom na to, aby sme svetlejšou farbou zbytočne neušpinili sýtu farbu siluety. Pracujeme preto s čo najmenším množstvom vody a obrázok zbytočne nepremáčame. Aby sme nezašli farbou aj tam kam nechceme, môžeme jednotlivé políčko opatriť krepovou páskou, avšak iba bez pritláčania a iba na suchý povrch. Ináč riskujeme, že páska strhne aj časť papiera. Prebytočnú pásku z okrajov nestrhávame, pretože riskujeme roztrhnutie. Pásku preto iba orežeme.
 
 
 
 
Budeme radi, ak sa s výsledkom svojej práce pochválite prostredníctvom fotografie, ktorú môžete zaslať na náš mail mvlpedagog@gmail.com 
Všetky zhotovené diela nájdete na našej webstránke v sekcii VIRTUÁLNA PRIEHLIADKA PRÁC LÖFFLEROVHO ATELIÉRU U VÁS DOMA.

 

Späť na zoznam článkov

©2022 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET