Aktuality

15. 01. 2022

MIXER

Pozývame Vás na osviežujúcu výstavu prác žiakov odborov Propagačná...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Marián Straka - ČIERNE NA BIELOM

Autor sa venuje soche, objektu, inštalácii a v poslednom období...

Čítaj viac >

21. 11. 2021

Jozej J. Amrich/Martin Zbojan OD A PO Z

Prezentácia dvoch podôb súčasného maliarstva - v kodifikácii...

Čítaj viac >

Tvorivá úloha č.16 - Katsushika Hokusai - Veľká vlna

Milé deti a dospelí, dnes sme si pre Vás prichystali tvorivú úlohu inšpirovanú dielom, "Veľká vlna" od japonského umelca Katsushika Hokusaia. 


Keď sa povie japonská grafika, možno si niektorí predstavíte práve toto dielo, ktoré je v povedomí ľudí veľmi známe a obľúbené. Mnohí ste sa s ním určite stretli na tričkách, puzzle, alebo ako emodži vo Vašom telefóne. Z jeho popularity zároveň plynie, že dielo sa stalo terčom neustálych citácií. Možno si pamätáte výraz, na ktorý sme Vás upozornili v poslednej úlohe "apropriácia" (dielo vzniklo privlastnením). Kým apropriáciou vytvára autor dielo jej úplným privlastnením, citáciou preberá iba časť pôvodného diela, a ďalej ho dotvára. 

 

Vašou úlohou bude teda za pomoci fantázie citovať - dokresliť na vlnu či už postavičku alebo čokoľvek iné, čo Vás práve inšpiruje. 


Druhá úloha inšpirovaná dielom Hokusaia, je vhodná skôr pre tých starších, keďže v nej budeme pracovať s ostrými rydlami. Pripravili sme si pre Vás podrobný návod, ako môžete doma vytvárať jednoduché grafiky bez nutnosti väčších investícií. 


Verím, že Vás technika linorytu nadchne rovnako ako mňa a zavďačí sa Vám aj tým, že z matrice, ktorú vyryjete, dostanete množstvo výtlačkov. 


Budeme radi, ak sa výsledkom svojej práce pochválite prostredníctvom fotografie, ktorú môžete zaslať na náš mail mvlpedagog@gmail.com.

 

Materiál:
  • linoleum - môžete ho zakúpiť v umeleckých potrebách alebo rovnako dobre poslúži aj staré (tvrdé) linoleum. Dnešné linoleá predávané ako podlahové krytiny sa na tento účel nehodia. Sú príliš mäkké a preto do nich rydlo nezarezáva, ale ho skôr trhá.
  • rydlo do lina - rúčka a sada piatich nadstavcov
  • valček na lino
  • kus skla - na rozotretie farby
  • tlačiarenská farba
  • kuchynská lyžica - namiesto tlačiarenského lisu
 
Múzeum Vojtecha LöffleraMúzeum Vojtecha LöffleraMúzeum Vojtecha LöffleraMúzeum Vojtecha LöffleraMúzeum Vojtecha LöffleraMúzeum Vojtecha LöffleraMúzeum Vojtecha LöffleraMúzeum Vojtecha Löfflera
Predloha
Múzeum Vojtecha Löfflera
Príklad citácie diela - Peggy Lindt - Hokusai ducky (2010)
 
Späť na zoznam článkov

©2022 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET