Tvorivý ateliér U VÁS DOMA pokračuje: Tvorivá úloha č. 14 - Mozaika

Milí priaznivci Múzea Vojtecha Löfflera,

keďže aktuálna situácia spojená so šírením ochorenia COVID-19 nás donútila zatvoriť múzeum pre verejnosť, rozhodli sme sa, že Löfflerov tvorivý ateliér U VÁS DOMA bude znova pokračovať.

Forma a podmienky fungovania zostávajú nezmenené a hneď Vám zasielame novú tvorivú úlohu.

Tešíme sa na Vaše výtvory.

Tvorivá úloha č. 14 - Mozaika

Milé deti a dospelí, dnes sme si pre Vás pripravili tvorivú úlohu vytvoriť mozaiku inšpirovanú z čias staroveku.

Mozaika, je plošná výzdoba, zostavená z drobných dielov / úlomkov upevňovaných do mäkkej malty alebo tmelu. Samotná technika má počiatky v primitívnom ukladaní riečnych okruhliakov do jednoduchých geometrických obrazcov. Takto zhotovené obrazce plnili predovšetkým úžitkovú funkciu dlažby. Najväčší rozmach zaznamenala mozaika v byzantskom umení. Počas obrazoboreckého obdobia v 8. a 9. storočí bola však väčšina byzantskej figurálnej mozaiky nachádzajúcej sa v konštantínopolských náboženských stavbách zničená. Niektoré dekoratívne mozaiky z predobrazoboreckého obdobia ako aj mozaiky z 8. a 9. storočia sa však napriek tomu zachovali. Patrí k nim veľký kríž na zlatom podklade v chráme Hagia Irene vedľa chrámu Hagia Sofia. Prežili aj kvalitné svetské mozaiky v ruinách paláca byzantských cisárov v Istanbule. Výroba mozaiky začínala v dielni. Bolo potrebné pripraviť návrh - kresbu  zhotovenú na povrch plátna alebo papyrusu. Do takto predpripravenej šablóny nasledovalo vyskladanie obrazca v jeho konečnej podobe. Keď bola táto práca hotová, mozaika bola presunutá na konečné miesto, kde bola opäť zložená. Konečnou úpravou bolo vyleštenie povrchu a vyrovnanie pomocou pemzy, šmirgľu, piesku a vody. Okrem toho bola medzi škárami odstránená prebytočná malta a dlaždice tak získali jasnejšiu farbu a lesk.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Mozaika

Naša úloha bude spočívať v rovnakom postupe, avšak cement a kachličky bude v našom prípade predstavovať dostupnejší materiál, teda papier a lepidlo.

1. ​Na začiatok je potrebné si zaobstarať spektrum farebných papierov, ktoré je obsiahnuté v našej predlohe. V prípade že nemáme dostatok farebných papierov, alebo farebný tón aký potrebujeme, môže dobre poslúžiť aj obyčajný výkres, zafarbený akrylom, akvarelom či inou farbou.

2. Na výkres si predkreslíme motív inšpirovaný starovekou mozaikou. Na pomoc nám môže poslúžiť pauzovací papier alebo transferový (indigo) papier. Predloha nám slúži ako mapa pre dané farebné polia, menšie detaily nie je nutné predkresľovať.

3. Drobné dieliky z ktorých budeme obraz skladať, si môžeme priebežne v menších množstvách vždy predpripraviť. Okrem nožníc, môžeme na vystrihovanie použiť aj dierkovač na papier a zakomponovať tak do mozaiky aj okrúhle prvky.

4. Až máme nasledujúce kroky splnené, môžeme začať vyskladávaním obrazca. Voľba lepidla je na každom z nás, tekuté lepidlo zabezpečí že dieliky určite neodpadnú, naproti tomu tyčinkové zabezpečí čistejšiu prácu. Pri ukladaní dbáme na estetiku rozostupov a prekrývania dielikov.

5. Dokončenú mozaiku môžeme opatriť pastóznym voskovým lakom Kerotix, ktorý dodá farbám sýtosť, zamatový lesk a v prípade hrubšej vrstvy aj miernu patinu.

Táto úloha si zo všetkého najviac vyžaduje trpezlivosť, vyskladať mozaiku je časovo naročnejšie, avšak veríme, že výsledok bude stáť za to. Tešíme sa na fotografie Vašich prác, ktoré nám môžete poslať mailom na adresu mvlpedagog@gmail.com. Všetky zhotovené diela nájdete na našej web stránke v sekcii  VIRTUÁLNA PREHLIADKA PRÁC LÖFFLEROVHO TVORIVÉHO ATELIÉRU U VÁS DOMA.