Aktuality

04. 01. 2021

OZNAM - Aktivity počas lockdownu

                 Uverejnené dňa: 04. 01. 2021    

Čítaj viac >

20. 12. 2020

V Múzeu Vojtecha Löfflera sa predstavujú traja výtvarníci z rodiny Blažovcov

  3  František Blažo: Nejasná správa        Marko Blažo:...

Čítaj viac >

18. 12. 2020

PF 2021

 

Čítaj viac >

V Múzeu Vojtecha Löfflera sa predstavujú traja výtvarníci z rodiny Blažovcov

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

František Blažo: Nejasná správa

       Marko Blažo: Preskupenie

       KA – TEKLA: Bez rúška

 

Verejné sprístupnenie výstavy: 3. decembra 2020 - od 17:00 do 18:30

 

Múzeum Vojtecha LöffleraFrantišek Blažo: Nejasná správa

Marko Blažo: Preskupenie

 

V tejto výstavnej dvojexpozícii Františka a Marka Blažovcov je možné zaznamenať aj ich spoločné, či podobné východiská: dominantné prvotné modelovanie obrazu v počítači, plošné podanie figúr a scén, kaleidoskopické skladanie a sekvenčné radenie epizód, remixovanie starších a osvedčených motívov a pod. Ide o veselé pestrofarebné „rozpixlované“ vízie, ale aj ich de-kompresie s kritickým podtextom. Zároveň ide o prvé spoločné vystúpenie otca a syna na výtvarnej scéne.

Kurátor: Vladimír Beskid

 

Múzeum Vojtecha LöffleraKA – TEKLA: Bez rúška

Ka – Tekla  (vlastným menom Katarína Blažová-Tekeľová, 1945, Prešov) študovala v Ateliéri monumentálnej maľby a tapisérie profesora Petra Matejku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je maliarkou, autorkou tapisérií, art-protisov, realizácií v architektúre.

Názov výstavy Bez rúška odkazuje nielen na aktuálnu spoločenskú situáciu; v prvom rade je vyjadrením nechuti zakrývať pravdu o sebe; Ka – Tekla prijala rozhodnutie odhaliť svoju podstatu pred druhými, ale najmä sama pred sebou.

Na aktuálnej výstave predstavuje najnovšie práce, ako aj niekoľko výrazných starších diel vo výberovej retrospektíve.

Kurátorka: Alexandra Tamásová
 

Výstava je organizovaná v spolupráci s Galériou Jána Koniarka v Trnave.

 


 

František Blažo: Nejasná správa

Už počas vysokoškolských štúdií koncom 60. rokov minulého storočia prináša František Blažo (1946) pionierske a osobité podanie komiksovej estetiky a sekvenčnej postupnosti scén. Išlo o rozmerné obrazové plochy (obyčajne na preglejke), husto pokryté spletitými príbehmi, zaplnené množstvom plošných figúrok v karikatúrnych polohách. Vytváral sa tak nepravidelný rytmus fragmentov z rozličných oblastí: erotika, western, náboženstvo, domáce práce, literárne príbehy, útržky textov, poézie a písmen. Práve toto prepojenie koláže, komiksu a grotesky vytvára ojedinelosť jeho výtvarnej reči. Aj v aktuálnej tvorbe František Blažo premieta v počítači namodelované dynamické štruktúry a scény, často na pozadí práve starších komiksových príbehov.

 

František BLAŽO (*1946, Trnava), žije a tvorí v Košiciach. Pochádza zo silnej trnavskej výtvarnej rodiny (umelci sú aj jeho dvaja bratia, synovec Cyril Blažo, manželka a syn). Širokospektrálna tvorba: maľba, grafika, monumentálne realizácie v architektúre, ilustrácie a propagačná grafika. Absolvent VŠVU v Bratislave (1964-1970). V rokoch 1972-1979 - pedagóg na ŠUP v Košiciach. Ocenenia (výber): 2009- SHORTLISTED PRIZE- Celeste Prize; 2008- 2. cena XX Prize International of Maximum Engraving Ramos, Ferrol; 2005 - AWARD OF EXCELLENCE- The Print Center`s 79th International Competition, Filadelfia; 2001/ Zlatá cena - 2nd International Carpet Design Competition, Kjoto; 2001- Grand Prix - VIS LA CITE.

 

Marko Blažo: Preskupenie
Tvorba Marka Blaža (1972) je založená na poetike paradoxu, inverzii vzťahov a na odľahčenej hre prvkov a vtipných situácií. Ide predovšetkým o nastolenie obrátenej optiky, o výmenu konvenčných úloh a vytváranie absurdných, reverzných spojení. Od polovice 90. rokov minulého storočia prináša celý register charakteristických „nalomených“ situácií (papierové skladačky, modelové vláčiky, časté citácie z dejín umenia od antiky až po Hokusaia). Po roku 2010 u neho prevláda produkcia digitálnych printov s možným maliarskym vstupom, či komentárom. Ide predovšetkým o autorov vnútorný introvertný svet, kde základom uvažovania je jeho detský svet, obsesívne spomienky a obrazová „stavebnica“ voľných asociácií.

 

Marko BLAŽO (*1972, Košice), žije a tvorí v Košiciach. Venuje sa najmä maľbe a digitálnym printom. V rokoch 1991-98 absolvoval štúdia na VŠVU v Bratislave; študijné pobyty: 1993 - École Nationale des Beaux-Arts, Dijon; 1994 - Slippery Rock University Pensylvánia. V rokoch 2000-2011 pedagogicky pôsobil na Katedre výtvarných umení a intermédií FU TU v Košiciach. Ocenenia: 2012 – Shortlisted Celeste Prize; 2009 - Winner Artslant Award, Los Angeles; Finalista Strabag Award Wien; 2008 - Finalist of Prize ARTEINGENUA, Brescia; 2007 - Finalist of Sovereign European Art Prize, Londýn; 2005 - Grand prix 16. súčasná slovenská grafika ŠG Banská Bystrica; 2001 – víťaz Ceny O. Čepana pre mladého umelca.

 

KA – TEKLA: Bez rúška

Autorkinou najväčšou témou naprieč desaťročiami je žena. Prostredníctvom osobnej skúsenosti rozpráva o nadčasových archetypoch, ale aj aktuálnom spoločenskom postavení žien. V jej poňatí je žena nositeľkou života, napojenou na Veľkú Matku (Zem); Moirou, ktorá pradie niť osudu; jej lono je bránou k životu aj smrti. Zároveň, na opačnom póle, sa často ocitá lapená v pavučine patriarchátom vytvorených konvencií.

 

Pre Teklu je typický vzťah k iným umeleckým druhom, najmä literatúre a hudbe, z ktorých čerpá inšpiráciu. Obrazy však nie sú prepisom, ani ilustráciou. Skôr sú vizuálnym vyjadrením emócií a mentálnych procesov, kde poézia má úlohu spúšťača.

 

Ďalším poznávacím znamením autorky je osobité experimentovanie s formou. Mnohé veľkoformátové diela sú výsledkom (vyzdvihnutím) náhody, či dokonca chyby. Východiskovým motívom sa môže stať rozostrený xerox, automatická kresbička či nezamýšľaný detail.

 

Týmto spôsobom vznikali aj štyri vystavené nefiguratívne plátna. Ich predlohy boli vytvorené v intenciách psychického automatizmu – autorka bez vedomej myšlienkovej kontroly, inšpirovaná hudbou a ponorená v prítomnosti, pretavuje do podoby kresieb zážitky zo svojho každodenného života. V tomto procese rezignuje na príbehy aj pamäť, podstatná je už len hĺbka emócií. Následné premaľovávanie spontánnych záznamov je paradoxnou činnosťou, ktorá je prevrátením procesu naruby: kým pri kreslení je sústredená pozornosť do hĺbky vlastného vnútra, pri maľovaní sa obracia smerom von, k povrchu plátna; pôvodná nespútanosť kresby sa pretavuje do disciplinovanej práce so štetcom.

 

Tri najnovšie maľby sú kombináciou náhody a zámeru: farebný podklad je nanášaný pomocou šablón, cez ktoré je „prskaná“ farba („farebný vesmírny prach“), následne dotvorená, či rozmazaná, vyliatou vodou. Autorka tak necháva dielo, aby čiastočne vznikalo samo, ponecháva priestor prekvapeniu. Subtílne figúry vytvorené líniou sú prepisom starších, odložených kresieb, ktoré doteraz čakali v Teklinom archíve na svoju chvíľu.

 

Ka-Tekla (vlastným menom Katarína Blažová-Tekeľová) žije v Košiciach. Štúdium na Vysokej škole výtvarných umení absolvovala v rokoch 1965 - 1971. Tkané a viazané tapisérie realizovala v spolupráci s Moravskou gobelínovou manufaktúrou vo Valašskom Meziřičí, napr. cyklus tapisérií Moira (1994 - 1996), alebo ručne tkanú oponu Fénix pre Štátne divadlo v Košiciach (1990). V roku 2012 bola finalistkou medzinárodnej ceny pre súčasné umenie Celeste Prize. Svoju tvorbu predstavila na viacerých samostatných výstavách doma aj v zahraničí (Budapešť, Viedeň), zatiaľ posledná autorkina výstava sa konala v košických Kasárňach-Kulturparku na prelome rokov 2019/2020. Z kolektívnych výstav spomeňme Actual Textile Art, Konsolidační banka, Praha, 1995; Tapiserie/MGM, Amsterdam, 1995; Tapiserie, obraz, prostor, Dum umění, Brno, 1995; Actual Textile Art, Galéria Mánes, Praha, 1997; Umenie 2007 - Interpretácia skutočnosti, Dom umenia, Bratislava, 2007; Papier kole - výstava koláže (česká a slovenská koláž XX a XXI storočia), Východoslovenská galéria, Košice, 2012; Celeste Prize 2012, Múzeum Centrale Montemartini, Rím, 2012; 7.Zlínsky Salón -- trienále súčasného českého a slovenského umenia, Galerie Zlín, 2014. V roku 2018 sa zúčastnila sympózia Visegrad Symposium V4+Austria: View of Women v Egon Schiele Art Centre v Českom Krumlove. Jej tvorba je zastúpená v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Východoslovenskej galérie v Košiciach, Šarišskej galérie v Prešove a súkromných zbierkach.

 

Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET