Aktuality

04. 01. 2021

OZNAM - Aktivity počas lockdownu

                 Uverejnené dňa: 04. 01. 2021    

Čítaj viac >

20. 12. 2020

V Múzeu Vojtecha Löfflera sa predstavujú traja výtvarníci z rodiny Blažovcov

  3  František Blažo: Nejasná správa        Marko Blažo:...

Čítaj viac >

MODRÁ LAMPA: Ivan Csudai - Michal Černušák

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

Múzeum Vojtecha LöffleraVernisáž výstavy: 24. júna 2020 o 17:00 hod.

Trvanie výstavy: 24. jún 2020 - 2. august 2020

 

Výstavný projekt prináša profilovú prezentáciu dvoch popredných slovenských umelcov Ivana Csudaia a Michala Černušáka.  Prezentovaná výstava prinesie ich aktuálnu tvorbu za posledné obdobie v oblasti súčasných možností maľby v konfrontácii s digitálnym obrazom.

 

Kurátor: PhDr. Vladimír Beskid​

 

 

Výstavný projekt dvojice popredných slovenských maliarov Ivana Csudaia (1959) a Michala Černušáka (1982) prináša  v dvojexpozícii silnú lekciu súčasnej maľby a ich medzigeneračný dialóg.

 

Csudai prináša svoj charakteristický retrofeeling  „obývačkových“ scén a remix zvolených ikonografických prvkov (kultový macík, či nový mackopes, sedačky, komody, zrkadlá (Pohovka, V izbe II). Nasledujú zjednodušené počítačové ikony stolovej lampy, pinokiovskej hlavy s klobúčikom, stromčeka, monitoru  a pod. (Modrá lampa, Pri TV, Klobúk). V aktuálnom cykle malieb ide o vzájomný a intenzívny dialóg silnej obrysovej linky a pestrofarebných polí, ktoré sa nestretávajú v jednom tvare či objeme (Lampa, Mondrie). Tieto obrazové scény sú popovo veselé, ľahko čitateľné a oslobodzujúce. 

 

Michal Černušák  premieta na svoje plátna globálny svet masmediálnych informácií, kapitálu a manipulácií, nemoci mocných a ich kriticko-ironické  reflektovanie. V rozmerných scénach akrylu a airbrushu sa objavujú vznášajúce sa architektúry, politici aj developeri, hýriace plážové párty, rútiaci sa americký sen, ale aj scény katastrof, kolízií s davom ľudí, či pohlavármi s „vypálenými" očami (Leaders, Omenklatúra, We Saw You). Na tieto iluzívne whirlpoolové „hry dospelých" so zelenými vojačikmi sa nechápavo prizerajú rozhádzané zástupy hračiek, panákov a malých buldozérov (We Are Not Your Toys, Eastern Developer).

 

Obidvaja umelci v súčasnosti pedagogicky pôsobia v  4. Ateliéri maľby  na VŠVU Bratislave.                       

Partnerom výstavy je Galéria Jána Koniarka v Trnave.

Múzeum Vojtecha Löfflera

 
FOTOREPORTÁŽ: 
ČLÁNOK:
Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET