Aktuality

04. 01. 2021

OZNAM - Aktivity počas lockdownu

                 Uverejnené dňa: 04. 01. 2021    

Čítaj viac >

20. 12. 2020

V Múzeu Vojtecha Löfflera sa predstavujú traja výtvarníci z rodiny Blažovcov

  3  František Blažo: Nejasná správa        Marko Blažo:...

Čítaj viac >

Odhalené artefakty depozitára

Múzeum Vojtecha Löfflera ODHALENÉ ARTEFAKTY DEPOZITÁRA

Múzeum Vojtecha Löfflera

 

 

 

Sprístupnenie výstavy: 28. mája 2020 o 10:00 hod.

Trvanie výstavy: 28. máj 2020 - 21. jún 2020

 

Rozšírenie Stálej expozície Múzea Vojtecha Löfflera. 

 

Zoznámte sa s dielami, ktoré po väčšinu času ukrýva depozitár, pričom niektoré máte možnosť vidieť po prvýkrát. 

 

 

 

 

Komentovaná prehliadka výstav KONIAREK U LÖFFLERA A ODHALENÉ ARTEFAKTY DEPOZITÁRA: štvrtok 11. júna 2020 o 17:00 hod. Komentovaná prehliadka VÝSTAVY ODHALENÉ ARTEFAKTY DEPOZITÁRA: utorok 16. júna 2020 o 17:00 hod.

Objavte spolu s nami málo známe a prezentované umelecké diela z depozitára múzea, ku ktorým sa dozviete mnoho zaujímavých informácií.

vstupné na komentované prehliadky: 2 €, maximálny počet účastníkov: 8, dodržanie mimoriadnych bezpečnostných hygienických opatrení

 

Vojtech Löffler zanechal po sebe nielen rozsiahlu umeleckú pozostalosť spočívajúcu z jeho diel, ale aj veľkú zbierku umeleckých diel a predmetov z keramiky, kameniny a porcelánu. Zbierky múzea vo verejnosti rezonujú predovšetkým stálou expozíciou autoportrétov regionálnych umelcov.

 

Popri spomínaných autoportrétoch zaujíma významnú časť zbierky kolekcia malieb, grafík a kresieb zobrazujúcich krajinársko-architektonické námety, akty a figuratívne kompozície, ktoré prezentujeme. Aj v nej sa prejavuje príklon umelca k realisticko-impresionistickej tradícii so silným zobrazovacím akcentom. Spomínaný príklon dokumentujú aj vystavené diela Vojtecha Löfflera, ktoré dopĺňajú sochárove diela vystavené v rámci stálej expozície. Autorsky nájdeme medzi vystavenými dielami priateľov umelca; výtvarníkov, častokrát staršej generácie, ktorých prácu obdivoval, ale aj neurčených autorov, ktorých práce z rozličných dôvodov zaujali Vojtecha Löfflera. Medzi autormi zastúpenými na výstave nájdeme Konštantína Kőváriho-Kačmarika, Eugena Króna, Júliusa Szabóa, Editu Spannerovú alebo Imricha Oravcza.

 

Prvej časti výstavy dominujú krajinárske motívy s dôrazom na urbánnu krajinu. Vojtech Löffler, obyvateľ mesta, bol veľkým milovníkom prírody – rád navštevoval kúpele Štós a Vysoké Tatry, čo sa pretavilo aj do zberateľského záujmu o tieto oblasti výtvarného umenia.

 

V druhej časti prezentujeme reprezentatívnu zbierku plagátov Eugena Króna, ktoré vytvoril pre výstavy vo Východoslovenskom múzeu, ktoré bolo začiatkom 20-tych rokov centrom umeleckého diania v meste na čele s Krónovou kresliarskou školou. Kolekciu dopĺňajú realistická kresba Ľudovíta Felda, ktorý školu navštevoval, a ako protiklad kubizujúca grafika Gejzu Schillera, ktorý bol súčasťou prostredia košickej moderny.

 

Záverečná časť ukazuje, že sa umelcova zberateľská vášeň sústredila aj na diela s motívom ženy, čo bola zároveň aj téma, ktorá sa vinie celou tvorbou Vojtecha Löfflera.

 

Hlavným motívom komornej výstavy je priblíženie zriedka vystavovaných alebo vôbec nevystavovaných diel z depozitára, ktoré dopĺňajú už prezentované diela kolekcie, ktorú môžeme charakterizovať ako zbierku vnímavého umelca, otvoreného podnetom, s akcentáciou človeka a ľudských zručností.

Mgr. Radovan Kurilko

 

 

FOTOREPORTÁŽ: 
VIDEOREPORTÁŽ:
ČLÁNKY: 
Späť na zoznam článkov

©2021 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET