Aktuality

06. 07. 2020

Kreatívne leto v múzeu: PROGRAM

Múzeum Vojtecha Löfflera pozýva všetky deti na tri týždne letných...

Čítaj viac >

03. 07. 2020

OZNAM

    Z dôvodu štátneho sviatku bude Múzeum Vojtecha Löfflera v...

Čítaj viac >

Plató Creative Clash

Múzeum Vojtecha Löfflera

PLATÓ CREATIVE CLASH – FASHION MEETS ART

(výber z portfólia zameraného na presahy módy a umenia).

 

Vystavujúci umelci: Dorota Sadovská, Jakub Pišek, Boris Vaitovič, Boris Hanečka, Juraj Bartusz.  

 

Plató Creative Clash je viacročná košická platforma zameraná na vzťah módy a umenia, vizuálnu komunikáciu v tejto oblasti a priestor pre hľadanie jej nových výrazových možností. Ústrednou témou výstavy v našom Múzeu Vojtecha Löfflera je dopad rozvinutých technológií na človeka a umenie.

 

Pod vplyvom doby posadnutej letmi do vesmíru, a tým aj utopickými vidinami jeho skorého ovládnutia, sa v 60. rokoch pustili tvoriť aj módni návrhári ako Paco Rabane, Pierre Cardin, či Emanuel Ungaro, kde výsledkom bolo oblečenie s akcentom geometrických a abstraktných prvkov, ktoré stratilo prirodzený tvar a uplatňovalo nezvyčajné materiály. Na túto skutočnosť zareagoval vtedy Juraj Bartusz sériou náčrtov postáv v utopických odevoch, čo bolo odrazom jeho metalického konkretistického obdobia, ktoré predstavíme v rámci výstavy.  


Inštalácia z futuristických odevných artefaktov levitujúcich v priestore návrhára Borisa Hanečku, podčiarknutá zvukovou inštaláciou Borisa Vaitoviča, navodzuje tajuplnú atmosféru nekonečného priestoru. 


Dorota Sadovská predstaví  projekt "Plastic Age" –  doba plastová,  sprevádzaný interaktívnou performanciou s robotickými objektami, na ktorých sa podieľala spolu s košickým intermediálnym umelcom Jakubom Pišekom (Kubriel). Ide o metaforické zamýšľanie sa nad dobou vôkol nás v podobe pohyblivej zbierky plastových artefaktov riadených umelou inteligenciou. 

 

Kurátorkou projektu je Miloslava Hriadelová.

Podujatie bolo súčasťou 2. ročníka Medzinárodného festivalu umení TRANS/MISIE

 

Trvanie výstavy: 8. september 2019 - 29. september 2019.

 

PLATÓ CREATIVE CLASH – FASHION MEETS ART  - Black Box (foto)

Späť na zoznam článkov

©2020 Múzeum Vojtecha Löfflera | Všeobecné vyhlásenie | Design by SIXNET